Bir Şahsiyet Meselesi

“…insanlar adam gibi dinlemiyor birbirini. Cümleyi bitirmeden otomatik cevap. Her şey otomatik zaten. Sonra anlaşamıyoruz, anlaşamazsın tabi!”

Şahsiyet dizisi, senaristliğini Hakan Günday’ın, yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı bir PuhuTv dizisi. Yukarıda alıntıladığım replik gibi sizi içinde bulunduğumuz zamanla ilgili düşünmeye iten birçok repliği bulunuyor dizinin. Bu yazıda diziden genel hatlarıyla bahsedeceğim.

Agah Beyoğlu

Şahsiyet tam anlamıyla bir sistem, sistemden de öte bir yaşam eleştirisi. Kadınların ve özellikle kız çocuklarının toplumdaki yeri üzerinden tutulan bir ayna adeta. Gözlerimizi kapatmayı seçtiğimiz, yanından geçip gittiğimiz, haberlerde bir süre takip edip “daha fazla dayanamıyorum.” nidaları eşliğinde kanal değiştirmek suretiyle kendimizden uzaklaştırdığımız her fenalığın oluk oluk üzerimize yağması.

Toplumun kokuşmuş her bir parçasını ve ister istemez bu parçalara nasıl dahil olduğumuzu anlatıyor Şahsiyet. Gün içerisinde bazen içini doldurma zahmetinde dahi bulunmayıp kullandığımız her kavramı dip bucak sorgulatıyor. Hukuk ile adaletin aynı manaya gelmediğini, bazen çok güvendiğimiz ya da güvenmek mecburiyetinde kaldığımız “şey”lerin ve “kişi”lerin işlevsiz birer panik butonu olabileceğini, böyle durumlarda içine düştüğümüz çeşitli ahlaki ikilemleri, bu ikilemlerin bizim suçumuz olmasa dahi sorumluluğumuz dahilinde olduğunu yüzümüze vuruyor. Ve bizden daha fazla sorgulamamızı, daha fazla düşünmemizi, çok daha fazla şüpheci olmamızı istiyor.

Dizinin üzerinde durduğu konulardan biri hafıza. Bir travmadan sonra hayatta kalmak, devam edebilmek için bizi kötü anılardan kurtarmaya çalışıyor beynimiz. Fena bir şey yaşadıktan sonra geriye dönüp baktığınızda bazı kısımları net hatırlamamanız gibi. Polis memurumuz Nevra, Kambura’nın hatıralarını, orada yaşadıklarını tamamen unutmuş. Hatırlaması için ise Agah Beyoğlu’nun işlediği cinayetleri takip etmesi gerekiyor. Her cinayet Nevra’ya bir mesaj veriyor. Eskiden tanıdığı, birlikte oynadıkları bir kızdan geliyor bu mesajlar. Sahi, ne oldu bu kıza? Büyüdü mü? Nerede şimdi? Yoksa başına bir şey mi geldi? Nevra bu olayların ne kadarını biliyor? En son ne zaman görmüştü arkadaşını?

Şahsiyet Türk dizi tarihinin en iyi dizisi midir bilmem. Buna karar vermek de vasıfsız bir bakanın haddine değildir elbette fakat uzun bir süre aklımdan çıkmayacağını garanti edebilirim.

Şahsiyet izlemek isteyenler için: https://puhutv.com/sahsiyet-detay

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: