Hayatın Özeti: Dead to Me

Teşekkür ederim. Diğerlerinin yaptığı ve söylediği ve insanı olduğundan daha yalnız hissettiren saçma sapan şeyleri yapıp söylemediğin için. Ve yas tutma şeklim seni iğrendirmediği için.

DEAD TO ME (NETFLIX)

Dead to Me başrollerini Christine Applegate ve Linda Cardellini’nin paylaştığı, hayata dair en zor durumları en gülünç halleriyle görebileceğiniz bir Netflix dizisi.

Uzun zamandır dizi arayan ve bölüm süreleri sebebiyle her diziden bir şekilde sıkılan beni ekran karşısında geçirmeyi başarmış bir serüven. Dizinin ilk sezonu on bölüm ve her bölüm en fazla yarım saat sürüyor. Dizi ikinci sezon onayını da almış durumda.

Dizinin konusuna gelecek olursak, eşini kaybettikten sonra kendine has yöntemlerle yas dönemini atlatmaya çalışan Jen (Christina Applegate), gittiği yas grubunda arkadaş canlısı Judy (Linda Cardellini) ile tanışır. Her haliyle farklı olan ve ortak noktaları yok gibi görünen bu iki kadın çok sıkı dost olur ve kısa zamanda birbirlerine iyi geldiklerini görürler. Fakat arkadaşlıkları kocaman bir yalan üzerine kuruludur ve bu yalan patlamaya hazır bir bomba gibi ortada durmaktadır.

Diziyi izlerken zaman zaman aslında küçücük şeyleri büyüttüğümüzü, her şeyin üstesinden gelinebileceğini fakat bunun tamamen insanın çabasıyla ilgili olduğunu bir kez daha hatırladım. Jen karakteri hayatın tüm zorluklarına yüzündeki tebessüm ile karşı koymaya devam etti. Babalarını yeni kaybetmiş çocuklarıyla olan iletişiminden Judy’nin hayatını yoluna koymaya çalışmasına yardım edişine, iş hayatında ayakta durma çabasından eşiyle ilgili öğrendiklerini sindirmeye çalışmasına kadar yaptığı her işte kendine has üslubuyla, bize her koşulda kendimiz olmamız gerektiğini hatırlattı.

Dizinin iyi yürekli kızı Judy ise tam olarak Stefan Zweig’ın “Korku” hikayesindeki kadın karakterdi. Yaşadığı olayın travmasını atlatmaya çalışırken bir yandan da bu olayın getirdiği vicdani yükü taşıdı. Tüm bunların yanında Jen’e iyi bir arkadaş olma çabası da takdir edilesiydi. Suç kavramına, suç kavramının şartlara bağlı olarak değişip değişmeyeceğine ve ahlaki ikilemlerin bizi nereye sürükleyebileceğine dair çok güzel bir hikayeydi Judy’nin hikayesi.

Diziyi gerçekten çok beğendim. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: