Anne* ve Sadece İnsan: Workin’ Moms

"+ Beşikte bebekle birlikte olmanız hastane kurallarına aykırı. 
- Mümkünse o uyuyana kadar birkaç dakika daha kalmak istiyorum.
+Üzgünüm. Bu, kurallara aykırı.
+ Belki bu seferlik izin verebilirsiniz. Bu ufaklık çok korkmuş durumda.
- Buna izin verirsem birçok şeye izin vermek zorunda kalırım. Ve bu diğer ebeveynlere haksızlık olur. Şimdi, lütfen beşikten çıkın. Güvenliği aramak zorunda kalmak istemiyorum. Eminim ki harika bir ann...
+ Öyle miyim bilmiyorum ama şundan çok fena eminim ki bunu belirleyecek kişi siz değilsiniz. O yüzden ben bu beşikte kalmaya devam edeceğim ve siz de uzaklaşıp işinizde iyi olmaya devam edeceksiniz çünkü hemşire kalbiniz çok iyi biliyor ki doğrusu bu."

WORKIN' MOMS (Netflix)

Workin’ Moms Catherine Reitman’ın yarattığı ve baş rolünde yer aldığı Netflix dizisi. Dizi konuşmaya korktuğumuz her şeyi yüzümüze vuruşuyla, kendi tarzında ilerliyor ve kısa bölümleri ile -her bölüm en fazla 25 dakika- akıp gidiyor.

Dizi klişe sorunları farklı yönlerden ele alıyor. Bazen kahkahalar atıyorsunuz bazen ise gözleriniz doluyor. Yabancı komedi izlemenin dezavantajı olan kültüre yabancı olma sorununun çok fazla hissedilmediği dizi, kadınların karşılaştığı sorunları cesurca anlatıyor ve “anne” olarak kontrolü kaybetmenin gayet normal olduğuna dikkat çekiyor. “Anne”den önce sadece bir insandan bahsettiğimizi, “anne”lerin de sinirlenebileceğini, bazen çocuk konusunda ciddi soru işaretleriyle dolu olunabileceğini fakat bu soruların sağlıklı bir birliktelikle çözülebileceğini anlatıyor.

Dizide kariyerini ön plana alan bir anne var. Bir kadının iş ile ilgili verdiği emeklerin peşinden giderken nasıl bir ikilemde kaldığını ve karar vermekte zorlandığını görüyoruz. Bir yandan üniversite kafasından çıkamamış bir kadının hayatında ne istediğine karar veremeyişine tanık oluyoruz. Henüz ne istediğine karar verememiş olmanın insanı nerelere sürükleyebileceğine dair bir pencere açıyor dizi. Bir yandan doğum sonrası depresyona girmenin insan üzerindeki etkileri de anlatılıyor. Öte yandan Anne Carlson karakteri çocuklarıyla bağ kurmakta zorlanan bir karakter. Kendisinin en kaliteli sahnesi ise kesinlikle balta fırlatma sahnesiydi. Sinirini çıkarma yöntemlerini kesinlikle örnek alıyorum.

Dizinin en sevdiğim yanı ise erkeklerin bu süreçte neler yaptıklarına odaklanması oldu. Durumun erkekler için de kolay olmadığını, evde kalıp çocuklara bakan ya da eşine yardım eden erkek karakterler üzerinden işlemişler ve olaylar iki taraftan ve farklı açılardan anlatılmış. Erkeklerin süreç içerisinde kadın doğasını anlamaya harcadıkları çaba, bununla birlikte iki tarafın da olgunlaşmasını izlemek çok keyifliydi.

Workin’ Moms iki sezon halinde Netflix’te. Üçüncü sezonu ise 29 Ağustos’ta geliyor. Ekibin paylaşımlarından anlaşıldığı üzere 4. sezon çekimleri yapılıyormuş.

İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.


*Anne:  
1. isim Çocuğu olan kadın, ana, valide, kocakarı, mader, nene, aba.
2. isim Yavrusu olan dişi hayvan.
(TDK'den)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: