Birmingham’ın Kralları: Peaky Blinders*

+ Seni uyarıyorum. Kalbini kırarım.

– Zaten kırık.

peaky blınders (BBC)

İngiltere’nin kasvetli ve tekinsiz sokaklarında sürekli sigara içerek gezen, başı türlü belalardan kurtulmayan serseriler, çingeneler. Ve ulaştıkları başarı ile ülkenin bir kısmını kontrol etmeleri. Peaky Blinders’a hoş geldiniz!

BBC’de yayınlanan ve Türkiye’de Netflix üzerinden izleyebileceğiniz Peaky Blinders, sizi yaşamanın hayli zor olduğu bir dünyaya gönderiyor. Savaş sonrası travmalarla boğuşan Arthur Shelby’den, ailesini ayakta tutmaya çalışırken türlü fedakarlıklar yapan ve üzülmeye dahi fırsat bulamayan Thomas Shelby’ye, dizi uçlarda karakterleriyle farklı bir hikayeye tanıklık etmenizi sağlıyor.

Görsel: https://www.hockerty.com/en/blog/how-to-dress-like-peaky-blinders

Dizide bahsedilen çetenin gerçek olduğunu ufak bir Google araması ile öğrendim. Böyle bir çete gerçekten varmış. 1890’lardan 1918’e kadar Birmingham’da faaliyet göstermişler. Çoğunluğunu genç işsizler oluşturuyormuş ve gerçek adı Thomas Gilbert olan Kevin Mooney en güçlü üyeleriymiş.

Dizide anlatılan olaylar 1. Dünya Savaşı sonrasında geçiyor. Peaky Blinders’ın diğer çetelerle mücadelesi anlatılıyor. Farklı etnik grupların dönemin İngiltere’sinde tutunmaya çalışmasını izlerken, bir yandan da İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesine ufak bir kısımda dahi olsa tanıklık ediyoruz. Savaşlardan ve Kraliçe II. Elizabeth’in başbakanlığını yapmış olmasıyla tanıdığımız Winston Churchill’in, çetelerle mücadelesini görüyoruz. Polis teşkilatının içindeki yozlaşma ise göze çarpan başka bir durum.

Peaky Blinders, dönem dizisi ve aksiyon severlerin kaçırmaması gereken, karakterlerin aksanlı konuşmalarıyla daha da keyifli hale gelmiş bir dizi. Dizi 4 sezon halinde Netflix’te bulunuyor. 5. sezon tanıtımı ise geçtiğimiz haftalarda yayınlandı.

İzlemek isteyenlere şimdiden keyifli seyirler.


*this blog post was written by the order of the peaky blinders

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: