90’lardan Bir At: Bojack Horseman

Her gün birazcık daha kolay oluyor. Ama her gün yapmalısın. Zor kısmı her gün yapmak. Ama daha kolay oluyor.

Bojack horseman (netflıx)

Depresifliğin hüküm sürdüğü bir ruh, hantal bir vücut, karışık ve travmalarla dolu bir kafa ve umutsuz bir vaka. Baylar bayanlar, karşınızda 90’ların efsanesi: Bojack Horseman!

Bojack hayalet yazarlığı bana teklif etmiş olsaydı sanırım onu böyle tanıtırdım. O da yazıyı kafama geçirirdi herhalde. Bojack Horseman deyince aklınıza kaos, travma, tembellik, oradan oraya savrulma gelmeli sayın nesli tükenmekte olan blog okuyucuları. Kendisi de neler döndüğünü bilmiyor, duygularından hiçbir zaman emin değil ve insanları bir enkaz gibi bırakıyor ardında. Daha sonra duyduğu pişmanlıksa durumu toparlamasına yardımcı olmuyor genelde. Aksine her şeyi daha da karmaşıklaştırıyor.

Bojack Horseman’in ana karakteri böyle biri. Dizinin en önemli özelliği ana karakterin havalı, ölümsüz, kahraman, zengin ya da çalıştığı şirkette patronla sevgili olduktan sonra bu özellikleri kazanmış biri olmaması. Bojack tam bir rezalet ve diğer karakterler sürekli bu rezaletin içinden güzel bir şeyler çıkarma peşinde. Princess Carolyn karakterinin kendi sorunlarının yanında Bojack’e bakıcılık yaptığını görmek bile Bojack hakkında çok şey söylüyor. Tam bir varoluşsal kriz adamı olan Bojack bir hatadan diğerine koşarken Princess Carolyn ve Diane gibi karakterler ona yardım eli uzatıyor.

Dizinin en güzel tarafı hayatı süsleyip püslemeden, pembe kurdelelere sarmadan, gereksiz umut propagandası yapmadan olduğu gibi vermesi. Bazen bazı şeyler “hakkımızda hayırlı” olmadığı için değil öylesine olmuyordur. Bazen hayatımızı rezil etmişizdir. Bazen insanlar bize öylesine kötü davranır. Bazen sadece bir ego tatmin aracı olursunuz. Çoğu zaman sıradan ve harcanabilir bir insansınızdır. Bazen olmamamız gereken birine dönüşüp özümüze ihanet etmişizdir. Bazen her şey kötüdür ve işe bunu görüp kabul etmekle başlamamız gerekiyordur.

Bojack Horseman kısa bölümleriyle size hem depresif hem de keyifli bir serüven sunuyor. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: