Kokuyu Takip Et: Perfume

İki katlı ahşap evlerin iki yana dizildiği bir sokakta yürüyorsunuz. Evlerin bahçeleri adeta birer sanat eseri gibi düzenlenmiş. Çiçekler her yanı sarmış ve görüntülerine eşlik eden büyüleyici kokularıyla sizi mest ediyorlar. Bir yandan insanların sohbete eşlik etmesi için yaptığı kahvelerin kokusunu duyuyorsunuz. Güneş içinizi ısıtıyor. Hava boğucu değil. Her şey sanki orada bulunmak için var olmuş. Siz de bu ahenkli var oluşun gözlemcisi olarak sakince geçip gidiyorsunuz. Her adımın keyfini çıkararak.

Netflix’in mini dizisi Perfume, günlük hayatta birçok konuda yardımına ve onayına ihtiyaç duyduğumuz koku duyumuz üzerine yoğunlaşıyor. Fakat daha evvel düşünülmemiş şekilleriyle ele alıyor bu duyumuzu. Dizi Patrick Süskind’ın “Das Parfum” isimli romanından uyarlama. Bir de filmi var bu kitabın ama tanıtımını izledikten sonra pek ilgimi çekmediği için izlememiştim. Filmin eski olmasının da etkisi olabilir bu kararımda.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt6811236/mediaviewer/rm2180947713

Dizi ele aldığı konu gereği heyecanlı bir tempoda ilerliyor. Ortada bir cinayet var fakat işlenme şekli herkesin kafasını karıştırıyor. Cinayete kurban giden kadının vücudunda bazı parçalar eksik ve bu parçalar alelade parçalar değil. Vücutta kokunun üretildiği yerler. Hikaye bu cinayetle başlıyor ve koku üzerinden ilerlemeye devam ediyor.

Perfume’de karakterler çok güzel ele alınmış ve kurgunun içine çok iyi yerleştirilmiş. Şaşırtıcılık seviyesi hayli yüksek. Yaptığınız tahminler bir anda yerle bir olabiliyor. Karakterlerin ilişkilerine baktıkça hikaye yavaş yavaş oturuyor ve bazı karakterler için özellikle üzülüyorsunuz. Toplumdan dışlanan, kimsenin birlikte olmak istemeyeceği karakterlerin bile aslında iyi olduğunu, hatta kendilerini dışlayan insanlardan daha vefakar ve fedakar olabildiklerini görüyorsunuz. Dizi bu yönüyle tabuları ve ön yargıları hedef alıyor.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt6811236/mediaviewer/rm3955977472

Alman yapımı dizinin kadrosundan tanıdığım tek kişi August Diehl. Kendisini Quentin Tarantino’nun “Soysuzlar Çetesi” filminde izlemiş ve performansına hayran kalmıştım.

Perfume tek sezon halinde Netflix’te. İzlemek isteyenlere şimdiden keyifli seyirler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: