Normal* Olmalı(mı)yız: Atypical

Hayat küçük aksiliklerle dolu ama bu, denemeyi bırakacağımız anlamına gelmiyor.

ATYPICAL (NETFLIX)

Sesler, değişiklikler, karmaşa, renkler, canlı renkler, parlak tabelalar, neon lambalar, toz, toprak, bağırış çağırış ve hayatı çözmeye çalışmak.

Netflix’in otizmli bir gencin hayatını konu aldığı dizisi Atypical bunların arasında geçiyor. Umutsuzluğa karşı kocaman umutların, karanlığı parçalayan ışığın, hayatın ayrıntılarında açan çiçeklerin ve insan ilişkilerini çözmeye çalışan Sam’in hikayesi bu.

Sam otizm teşhisi konulmuş bir birey. Babası bir süre buna inanmak istememiş ve bir dönem evden ayrılmış. Annesi ise Sam ile ilgili her şeye hakim. Çocuğuyla ilgili her konuda bilgi sahibi olmak isteyen ve bunun için destek gruplarına katılan, kendini sürekli geliştiren annemiz tam bir demir kadın. Sam’in en yakın arkadaşı ve destekçisi. Sam’in bir de kız kardeşi var, Casey. Sam’in okuldaki koruyucu meleği. Kendisini kriz zamanlarında sakinleştiren, birlikte penguenleri saydığı kişi. Casey bir yandan kendi sorunları ve geleceğiyle uğraşıyor. Hedefleri ve hayalleri var. Bunlara ulaşmak için bir şeyler yapıyor fakat Sam’in durumunun ve göstermesi gereken çabanın da farkında. Dengeyi bulamadığı zamanlar da oluyor ama Sam’e olan sevgisi her sorunun üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt6315640/mediaviewer/rm1084979968

Sam, farklı olmak, normallik gibi kavramları ve kafamıza yerleştirdiğimiz sınırları sorgulatıyor bize. Bağımsız olmaya karar veriyor ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Bunun getirilerinin farkına varmaya başlıyor ve bocalıyor ama vazgeçmemek gibi güçlü bir özelliği var. Sam’de görmekten en çok hoşlandığım şey buydu sanırım. Özellikle aşkı anlamaya çalışırken tam bir bilim adamı gibi yaklaşıyor olaya. Kimden hoşlandığını anlamadığı, aşk ile ilgili en yakın arkadaşı Zahid’den aldığı tavsiyelerle sonuca varmaya çalıştığı bölümlerde beni fazlasıyla güldürdü ve düşündürdü.

Bu arada Zahid karakterine de ayrı bir paragraf ayırmalıyım diye düşünüyorum. Yine toplum tarafından “serseri” diye yaftalanabilecek bir karakterin Sam’e en iyi gelen kişi olduğunu görüyoruz dizide. Hayata dair tespitleriyle Sam’e ışık olmaya çalışıyor ve Sam’i, güçlü yanlarına odaklanmaya davet ediyor. Herkesten farklı olarak Sam’in otizm teşhisini görmezden geliyor ve ona “normal” biri gibi davranıyor. Sam’e ulaşırken ona güç veren şey bu bence. Gözlerinde bir acıma ifadesi görmüyorsunuz. Sam, Zahid için “normal” bir arkadaş ve hayatı öğrenmesi gereken biri. Hepimiz gibi. Bu noktada Zahid karakterine hayat veren Nik Dodani harika bir iş çıkarmış. İzlemesi keyifli bir performanstı.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt6315640/mediaviewer/rm1336638208

Atypical kısa bölümleriyle Netflix’te. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.


*Normal: Dünyanın farklı yerlerinde, tarih boyunca farklı zamanlarda farklı anlamlara gelen, kafa karışıklığına ve kendisini gerçekleştirmeye çalışan bireylerde huzursuzluğa sebebiyet veren kavram, kelime. Kökü " yargılama ve değerlendirmenin kendisine göre yapıldığı ölçüt, uyulması gereken kural" manasına gelen "norm" kelimesidir. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: