Kutsal Su* Ve Ateş*: Good Omens

“Tarihteki çoğu zafer ve trajedinin, insanların temelde iyi veya kötü değil, sadece insan olmalarından kaynaklandığını bilmek insan işlerini anlamakta faydalı olabilir.

GOOD OMENS (AMAZON PRIME)

Klişe bir hikayedir. Şeytan ademi ayartır ve yememesi gereken bir meyveyi yedirip cennetten sürdürür. Topraktan yaratılana karşı ateşin ilk zaferidir bu. Kimi zaman Adem’e kızarız çünkü erkek arkadaşınız tarafından terk edilmenizin, aldığınız bursla koca bir ayı geçirmeye çalışmanızın, savaş ve ölümlerle dolu tarihin kısacası dünyada oluşumuzun sebebi o lanet meyveyi yemeye karar verip huzur ve rahatlık diyarından sürülmesidir. Sinsi ve tehlikeli olana karşı gösterdiği zaaf bizi dünyaya ve dahası 21. yüzyıla mahkum etmiştir. Kahramanımız meyveyi yer, göklerden gelen öfkeli ses cenneti terk etmesini söyler ve hikaye başlar.

Good Omens da iblis Crowley’nin Adam’ı ayartıp onu cennetin dışına itmesiyle başlıyor ve dünyanın sonunu anlatıyor. Ana karakterler iblis Crowley ve melek Aziraphale. İkisi arasında bir savaş göreceğinizi düşünüyorsunuz ama onlar dost oluyor. Yaratılış amaçlarına rağmen kimyalarının tuttuğunu fark ediyorlar ve birlikte dünyayı kurtarmaya çalışıyorlar. Tarih boyunca arkadaşlık ettiklerini görüyoruz ve bence dizinin en güzel taraflarından biri de bu. Tarihin dönüm noktası sayılabilecek olaylarda hep birlikteler. Bu da bizi ilişkilerde adını koyamadığımız bir faktörün varlığını düşünmeye itiyor. Hani bazen karşınızda dünyanın en iyi insanı olduğunu iddia eden ama içten içe sizi kötü enerjisiyle zehirleyen biri vardır ya. Ya da tam tersi umursamaz, kötü, kırıcı gibi görünen ama gözlerine baktığınız an ruhunuzda karnavallara sebep olan biri. Good Omens’ta birbiriyle dost olan bu iki karakter belki de birlikte düşünebileceğimiz son varlıklar ama izlemesi müthiş keyifli bir birliktelikleri var.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt1869454/mediaviewer/rm4114387969

Oyunculara da değinmeden geçmemek gerek. İblis Crowley’i David Tennant canlandırıyor. Kendisini Doctor Who, Broadchurch gibi projelerde izlemiştim. Oyunculuğunu anlatmaya kelimeler yeterli olmaz sanıyorum. Tek bir mimikle size bin farklı duyguyu yaşatabiliyor ve oynadığı her karakterle çıtayı biraz daha yükseltiyor. Meleğimiz Aziraphale ise Michael Sheen sayesinde hayat buluyor. Good Omens’tan sonra kendisinin “Masters of Sex” dizisine başladım ama Türkiye şartlarında blog yazısı yazılabilecek bir dizi olduğu kanaatinde değilim. Tabulardan nefret eden bir insan olarak aforoz edilmeyi göze alıp yazabilirim belki. Belli olmaz. Yine de ilk iki bölümüyle çok güzel ve farklı bir dizi olduğunu belli etti. Onu da izlemenizi tavsiye ederim.

İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.


*kutsal su: insanları arındırdığına inanılan, kaynağı farklılıklar gösteren, ateşi söndürmeye yarayan, iyilerin silahı, kimyasal bağları iyilik içeren h20.
*ateş:
yakıcı, yok edici, kaynağı farklılıklar gösteren, suya baskın çıkmaya çalışan, kötülerin silahı, insanı korkutmakla birlikte yer yer mest eden, yemekleri pişiren dört elementten biri. (diğerleri için bakınız: su,toprak,tahta.)

“Kutsal Su* Ve Ateş*: Good Omens” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: