Herkes Botlara! “Politika”* Batıyor!: Veep

+ Selina Meyer: Bir ülkeyi yapmadığı bir şey için suçlayabilir miyim?

Ben Cafferty: Amerika – İspanya Savaşı’ndan beri Amerika’nın dış politikası bu zaten.

VEEP (HBO)

Beyaz Saray’ın hareketli koridorları, problemli bir Başkan, işleri batırmayı seven bir ekip, hızla değişen kaotik bir gündem ve Başkan olmaya çalışan bir Başkan Yardımcısı. Kendi evinizde Beyaz Saray mı yapmak istiyorsunuz? İhtiyacınız olan şey bunlar ve Veep.

Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaşılması zor politikasını Başkan Yardımcısı Selina Meyer ve ekibi üzerinden anlatan Veep’de her şey çok hızlı ve kafa karıştırıcı. Kısa bölümleriyle çok eğlenceli bir komedi dizisi gibi görünse de, yaptığı göndermelerle Amerika’nın kanayan yaralarına bir tutam tuz atıyor. Her şeyin harika olduğu, rüyaların gerçeğe dönüştüğü, hiçbir sorununuzun kalmadığı ve gitmek için can attığınız Amerika’nın arka planına göz atıyorsunuz ve peri masalı, politikacıların kulislerinde son buluyor.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt1759761/mediaviewer/rm3501075200

Julia-Louis Dreyfus’un canlandırdığı Vice President Selina Meyer karakteri tam bir tatlı kaçık. Bazen onun da duyguları olduğuna ikna oluyorsunuz ve kalbiniz ısınır gibi oluyor fakat bir politikacı olduğunu birkaç saniye sonra hatırlatıyor. Her şey Amerika(!) için. Ya da en azından öyle görünmeli. Politikacı olmanın insanı zorlayan her yönü detaylı bir şekilde anlatılıyor. Duruma göre şekil alabilme, zamanla yarışma, seçmenleri her koşulda memnun etme, sevmediğiniz insanlarla sürdürmek zorunda olduğunuz ilişkiler, ekibinizin hatalarını göğüslemek zorunda oluşunuz ve tüm bu kaotik masala eşlik eden bir ton mesele. Selina Meyer’ın her kendini kurtarışında siz de rahatlıyor ve ekibinden biri gibi mutlu oluyorsunuz.

Görsel: https://www.imdb.com/title/tt1759761/mediaviewer/rm612774656

Selina’nın ekibine bakacak olursak hepsi kendini işine adamış insanlar. Özellikle Selina’nın çantasını taşıyan ve bu konuda uzmanlığı tartışma kabul etmeyecek Gary karakteri. Selina onun için her şey demek. Dünyaya bu işi yapmak için geldiğini düşünüyor ve her adımında Selina’nın yanında. Temizleme jeli? Gary’de! Finlandiya seyahati için sigara? Gary’de! Canımız kruvasan çekti, kim alabilir? Elbette Gary! Zaman zaman eli ayağı birbirine karışan, bazen ise aşırı özgüvenli Gary karakteri gerçekten çok güzel yazılmış ve harika oynanmış. İzlerken keyif aldığım karakterlerden biri.

Bir diğer karakterimiz Amy. Başkan Yardımcısı’nın medyaya açılan yüzü. Faaliyetleri organize ediyor, Selina’nın peşinde oradan oraya sürükleniyor. Gergin, esprili ve işkolik haliyle tam anlamıyla Selina’nın ihtiyacı olan şey. Telefonu bir an için elinden düşmüyor, haber akışında kayboluyor. Ekip arkadaşlarından biri olan Dan ile rekabet halinde ve bu rekabet Selina’ya iyi geliyor gibi görünse de bazen işi batırabiliyor.

Veep 7 sezonluk gayet keyifli bir dizi. İzlemek isteyenlere şimdiden keyifli seyirler.


*politika: Ülke yöneticileri ve yöneticiliğe talip olanların binebildiği, takip etmekte zorlanılan, batacak gibi olup batmamasıyla ünlü gemi, bazı ülkelerde "gemicik".

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: