Elini Taşın Altına Koymak: Gönüllülük*

Bir şeylerin kötü gittiğinin farkındasınızdır mutlaka. Bu çıkarımı yapmak için çevrenize göz atmanız yeterli. Mutsuzluk, öfke, sevgisizlik, tembellik, isteksizlik sarmış durumda her yeri. Her yerde siyahlar var. Herkese biraz bulaşıyor bu karamsarlık. Siyah değilse bile renksiz artık birçok şey. Ve aslında herkes az ya da çok fark ediyor bu durumu. Fark etmekle de kalmıyor, eleştiriyor. Bağırıp çağırıyor hatta. Fakat buğulu cama yazılan yazının silinmesi kadar hızlı kayboluyor bu tepkiler. Geriye değişmeyen karamsarlık kalıyor. Hiç bitmeyecek gibi gelen, ardı arkası kesilmeyen siyahlarla baş başa kalıyoruz.

Siyah beyaz, umutsuz bir filmin içinde bizi hayata ne bağlar? Umutlar nereden yeşerir? Nasıl değişir tüm bunlar?

Bir şeyler yapmak, bir şeyleri değiştirmek ve kafamdakileri gerçekleştirmek istiyordum. Mutluluğun, huzurun ancak paylaşılırsa anlamlı olacağını biliyordum fakat ortada cevaplamam gereken sorular vardı. Nereden başlayacaktım? Neler yapmam gerekiyordu? Kimlerle görüşmem gerekiyordu? Bunları bilmiyordum. İşte böyle bir arayışın içinde olduğum, kendimi ve bildiğim her şeyi sorguladığım uzun bir yaz tatilinden sonra yolum Toplum Gönüllüleri Vakfı ile kesişti.

Kaynak: https://www.tog.org.tr

Toplum Gönüllüleri Vakfı 81 ilde toplulukları ve gönüllüleri bulunan, gönüllüleriyle ve onların çabalarıyla var olan, eleştirmekle kalmayıp değiştirmeyi hedefleyen insanların bir araya geldiği; gönüllülerine burs, eğitim, yurt dışında gönüllülük faaliyetlerine katılma gibi fırsatlar sunan ve birçok kurumsal destekçiye sahip bir vakıf. Vakfın gönüllüleri olarak amacımız farkındalık yaratmak ve insanları bilgilendirmek. Bu kapsamda özellikle kadınlar ve çocuklarla ilgili çalışmalara odaklanıyor, gönüllülerin fikirlerini hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Kaynak: https://www.tog.org.tr/neler-yapiyoruz/

Bu noktada söylemem gereken en önemli şeyler ise istek ve devamlılık. Kararlı olmanın önemini, her gün yeniden, ilk günkü istek ve hevesle iş yapmanın gerekliliğini ve mutluluğunu Toplum Gönüllüleri’yle öğrendim. İnsanların uykularından fedakarlık ederek toplantılara geldiklerine, hayalleri gerçekleştirmek adına sınır tanımadıklarına şahit oldum. Amacın yönetmek, yönetici olmak ya da ismin önüne unvan eklemek olmadığına, sadece büyük bir aşkla, büyük bir değiştirme hevesiyle iş yapıldığına tanık oldum ve tüm bunları, bu yazıyı okuyan sizler gibi insanlar yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Yazımı Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın severek kullandığım sloganıyla bitiriyorum. Eleştirmek için değil, değiştirmek için!

Kaynak: https://www.tog.org.tr/biz-kimiz/

* Gönüllülük: Karşılığında maddiyatla ölçülemeyecek kadar büyük ve 21. yüzyıl şartlarında zor bulunan duyguların elde edildiği, değişim yaratmanın verdiği coşku ile yapılan, dünyaya renk katan faaliyetler bütünü.

Bartın Toplum Gönüllüleri ailesine sevgilerle...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: