Ne Kadar Çok Ortak Noktamız Var!: Plastik Aşklar


*Yazı, izleme keyfinizi kaçırabilecek, “bütün sırrı bozabilecek” “spoiler”lar içermektedir.

Plastik gülüşler, plastik sevişler, plastik düşünceler…

Bunlar size de tanıdık geliyordur eminim. İtiraf etmek, yüzleşmek istemeyebilirsiniz ama çevremiz plastik poşetlerle kaplı. Dokunduğumuz, gördüğümüz, hissettiğimizi sandığımız birçok şey aslında sahte. Bu sahteliği unutmak için yine bu sahteliğin içinde türeyen şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Nereye kadar böyle devam edeceğini bilmemekle birlikte, kaçış yolunu her daim sevgide, aşkta, aşkla bağlı olduğumuz iş ve projelerde, sevdiklerimizde buluyoruz.

“Plastik Aşklar” isimli tiyatro oyunu da temelde bu konuya eğiliyor. Günümüzün “plastik” ilişkilerine komedi ile eleştiri getiriyor. Ortak noktaları hayli fazla olan iki kadın bir araya geliyor ve eğlence başlıyor.

Görsel: https://www.biletix.com/static/images/live/event/eventimages/plastikasklar.png

Alev olgun, temizlik ve düzen hastası, kocasının boşanma kararından sonra intiharı düşünme noktasına gelmiş bir kadın. Sezen ise genç, güzel, düzensiz, heyecanlı ve saf biri. İki kadının çok fazla ortak noktası var ama bu ortak noktaların en büyüğü “bir adam”. Klişe bir hikayedir bu, bilirsiniz. Bilmiyorsanız ya da yaşamadıysanız çok şanslısınız. Öyle kalın.

Ortak noktası bir erkek olan ve birbirinin rakibi konumunda olan iki kadın anlaşabilir mi sizce? Ya da hiç değilse bunun rolünü yapabilir mi? “Medeni olma” adı altında aynı yerde bulunup yüzlerine “plastik” bir gülümseme geçirebilirler mi? Tüm bu sorular oyunda tek tek yanıtlanıyor. Ve hızına yetişemediğiniz, keyif seyri yüksek, katıla katıla güleceğiniz güzel bir komedi çıkıyor ortaya.

Oyunda bir yerlerden işaretler beklediğimiz anlara da güzel göndermeler yapılıyor. Hani bir işe girişmeden veya bir şeylerden ya da birilerinden vazgeçmeden evvel, karar almadan önce bir işaret gelmesini bekler ve “işaret” olduğuna inandığımız şeyden sonra karar veririz ya. İşte beklenen işaretlerin en büyüğünün “hayat” olduğunu gösteriyor bize oyun. Defalarca intiharı denemiş Alev ve Sezen. Ve bunu bir türlü becerememiş, hepsinde bir yerlerden işaretler beklemişler. O işaretin bir türlü gelmediğini görünce de koyvermişler. Birbirlerini bulduktan sonra ise ortak yaşantıları onları asıl işarete, “yaşam”ın kendisine götürmüş.

Kıssadan hisse, eğer işaret bekliyorsanız kendinize bir bakın. Belki de çoktan almışsınızdır “malum” işareti.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: