Kurtuluş ve Lanet: Snowpiercer*

“İnsanlar iktidardakilerin kimseye hesap vermediğini düşünüyorlar. Seçimlerinde özgür olduğunu. Daha fazla yanılamazlardı. İktidardaki kişi herkese hesap verir. Seçimler yaparım. İstediğim için değil, herkes bunu talep ettiği için. Tren talep ettiği için.”

– Melanie Cavill (Snowpiercer, Netflix)

Greta Thunberg’in eylemlerini hatırlarsınız. 2018 yılında ufak bir eylemle başlayan yolculuğu dünyanın dikkatini çekmiş, başlattığı hareket herkesi düşünmeye davet etmişti. Bazı insanlar ve özellikle de çocuklar onun başlattığı İklim Eylemi’ni sahiplenmiş ve okula gitmek yerine protestolara katılmıştı. Daha sonra Greta farklı yerlerde siyasileri hedef alan konuşmalar yapmış ve İklim Krizi’ne dikkat çekmeye devam etmişti.

Greta İklim Krizi’ni önleyebileceğimizi, içinde bulunduğumuz durumun kurtarılabilir olduğunu, kimsenin kendini küçük ve yetersiz görmemesi gerektiğini söylemişti. Ufak adımların, küçük eylemlerin Dünya’yı kurtarabileceğini söylemişti. Kimileri haklı olarak büyük şirketleri örnek göstermiş, onların yarattığı kirliliğin yanında yere atılan bir parça çöpün pek de kıymetli olmadığını söylemişti. Kimileri ise daha fazla dikkat edeceğine söz vermiş ve bazı alışkanlıklarını gözden geçirmişti.

Tüm bu çabaların, protestoların, sivil toplum kuruluşlarının eylemlerinin başarısız olduğu bir gelecekten sesleniyorum size. Üretimin çılgınca devam ettiği, üretilen ve reklamı yapılan her ürünün delice tüketildiği, insanların yıllar içerisinde tarihlerine sadık kalarak korudukları fakat bir o kadar da modernleştirdikleri mega şehirler artık eskisi gibi değil. İklim Krizi’ni ciddiye almayan, hükümetlerle el altından anlaşmalar yapan, kanunları ve uluslararası anlaşmaları delmenin bir yolunu bulan varlıklı aileler ve şirketler Dünya’nın sonunu getirmeyi başardı. İnsanlık sonsuz bir karanlığa, muhteşem bir soğuğa mahkum artık. Olacakları öngörmeyi başaran yüce Bay Wilford insanlığın son umudunu, hayatın devamını sağlayacak son kaleyi, 1001 vagon uzunluğundaki Snowpiercer trenini yaratmayı başardı.

Fakat bu tren herkesi almaya yetecek kadar büyük değil elbette. Normal şartlarda biletiniz yoksa herhangi bir taşıta binemezsiniz ama bu kez durum farklı. Trenin dışında kalmak ölmek demek. Sizin gibi orta sınıf ya da daha kötü durumdaki insanlar için tek seçenek trene zorla binmek.

Eski Dünya’daki sınıf ayrımını unutun çünkü burada daha beterini göreceksiniz. Sadece varlıklı bir azınlık Snowpiercer’ın tadını çıkarabilir. Sizi ise açlık, soğuk ve karanlıkla dolu zor günler bekliyor. Mücadele etmek için gereken enerjiyi, malzemeleri ve imkanları bulmanız öylesine zor olacak ki aklınıza bile gelmeyecek işlere bulaşacaksınız. Dünya ile birlikte vicdanların da donduğu bir gelecek bu.

Her vagonda farklı bir dünyanın olduğu, her vagonun kendine has sırlar barındırdığı bu trende gizemlerin en büyüğü ise lokomotifte saklı. Bu sır öylesine büyük ki treni yerle bir edebilir, isyan etmeye hazır yüzlerce kişiyi harekete geçirebilir.

Trenin yaratıcısı ve şükür sebebimiz Bay Wilford’un sağ kolu Melanie Cavill trendeki her şeyden sorumlu. Kararlı, özgüvenli, düzen için her şeyi yapabilecek bir kadın. Birinci Sınıf’taki varlıklı konuklarımızın biftekleri az mı pişiyor? Melanie ilgilenir. Kuyruk’ta isyan mı çıktı? Melani bastırır. Kaynaklar mı azalıyor? Çözüm yine lokomotifin gizemli kadını Melanie’de. Peki ya Bay Wilford? Her şey olurken o nerede? Sadece Melanie’ye emirler mi veriyor? Yoksa işin içinde bir bit yeniği mi var?

Sürekli hareket etmek zorundayız. Düzeni korumak en büyük görevimiz. Snowpiercer bildiklerimizden, hissettiklerimizden, ardımızda bıraktıklarımızdan, bir zamanlar bizi ıslatan yağmurdan, topraktan delicesine fışkıran başaklardan, ellerimizin arasından akıp giden kumlardan, çiçeklerin kokusundan kalan tek şey.

Ve o kükreyerek hareket etmeye devam ettikçe, hayat var olacak.

Snowpiercer, izlemek isteyenler için Netflix’te.

Başka bir Netflix dizisi için: Space Force


*Snowpiercer: “They can take our limbs, our children, our leaders. They keep trying to take our dignity. But any survivor will tell you they checked their dignity at death’s door. The more they steal from us, the more human we become. Humanity will fill our bellies one day… when we eat the rich of Snowpiercer, 1,001 cars long.” – Josie Wellstead

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: